Pekingský palácový psík - Pekinéz

16. března 2008 v 19:26 | Barča |  Plemena


Pekingský palácový psík / Foto: sxc
Pekingský palácový psík / Foto: sxc.
Pekingský palácový psík (Pekinéz) byl po mnoho tisíc let úzce spjat s buddhistickými kulturními obřady v čínských chrámech. Svým zevnějškem Pekingský palácový psík připomíná lva, a lev je posvátná bytost Budhy. Více o plemeni naleznete zde.

Původ

Pekingský palácový psík (Pekinéz) byl po mnoho tisíc let úzce spjat s buddhistickými kulturními obřady v čínských chrámech. Svým zevnějškem Pekingský palácový psík připomíná lva, a lev je posvátná bytost Budhy.

Charakteristika

Pes je vhodný do rodiny s dětmi. Povaha pekingského psíka je velmi přátelská, bez známek agrese. Pekingský psík vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. Věnujete-li mu hodně pozornosti, velmi si toho váží, někteří jedinci proto špatně snášejí samotu. Vůči cizím lidem se chová vyčkávavě.

Výška

Výška pekingského palácového psíka je 15 až 23 cm, váha se pohybuje v rozmezí 3,5 až 5,5 kg.

Srst

Pekingský palácový psík (Pekinéz) má rovnou a dlouhou srst. Srst na uších, zadní části nohou, na ocasu a tlapkách je mírně zpeřená.

Péče o srst

Pekingský palácový psík (Pekinéz) má srst, která vyžaduje intenzivní péči. Je třeba srst denně vyčesávat a kartáčovat, a to obzvláště na břiše, mezi končetinami a na slabinách. Pravidelně kontrolujte a ošetřujte také oči a záhyby na tlamě, při špatné péči se v nich tvoří záněty.

Povahové rysy

Veselý, inteligentní, poslušný, milý, odvážný, velmi přítulný, klidný, ostražitý.

Výchova

Výchova probíhá většinou bez problémů. Tito psíci se snadno učí a rádi něco dělají pro svého pána.

Pohyb

Toto plemeno se spokojí s průměrným množstvím pohybu, to však neznamená, že odmítne dlouhou procházku.

Věk

Pekingský psík se bez problémů dožívá vysokého stáří. Věk 15 až 18 let není u tohoto plemene žádnou zvláštností.

Zajímavost

Malým palácovým psům na čínském dvoře říkali "polštářoví psi", středně velkým psům "psi Slunce" a ti největší jedinci byli označováni jako "lví psi". Ošetřovatelé a hlídači, kteří se o palácové psy starali, ručili za jejich ztrátu svým životem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.