Mops - ztělesnění psího šarmu

16. března 2008 v 19:26 | Barča |  Plemena
Mops je velice čilý a hravý psík, který je velmi rád v lidské společnosti. / Foto: sxc.
Mops pochází z Číny. / Foto: sxc
Mops je známý již z dávnověku. Zvláštním a spletitým osudem se ze starověké indické společnosti dostal až do Evropy, nejdříve ze všeho do Holandska. V průběhu dějin nazývali mopse různými názvy, v Anglii bylo všeobecně uznavané slovo "pug".

Mops - původ

Mops je známý již z dávnověku. Zvláštním a spletitým osudem se ze starověké indické společnosti dostal až do Evropy, nejdříve ze všeho do Holandska. Jeho původ je v Číně, jeho šíření však začalo až v Holandsku, kde se svým zbarvením ladil s barvami rodu Oranžských, tehdejších vládců Holandska. Holandsko a dovolená? Proč ne, třeba ještě letos! Mops byl velice oblíbený, a když se Vilhelm III. Oranžský stal anglickým králem, přivezl si několik mopsů s sebou do Anglie.

Charakteristika

Mops je nesmírně přátelský pes, vstřícný ke všem lidem, bez stínu nedůvěřivosti či dokonce agresivity. Je roztomile hravý, čilý a veselý. Mops je však zároveň ztělesněním důstojnosti, šarmu a inteligence. Je to povahou šťastný a vyrovnaný pejsek.

Výška a váha mopse

Výška je 25 až 28 cm, váha se pohybuje mezi 6,5 až 8,5 kg.

Srst

Mops má srst jemnou, hladkou, měkkou a lesklou, která se nikdy nevlní. Zbarvení může být stříbrné, broskvové, plavé nebo černé, vždy s černou maskou a černýma ušima.

Péče o srst mopse

Mops nevyžaduje zvláštní péči o srst. Pravidelně kontrolujte a ošetřujte také oči a záhyby na tlamě, při špatné péči se v nich tvoří záněty.

Povahové rysy

Veselý, inteligentní, poslušný, milý, velmi přítulný, klidný, ostražitý.

Výchova

Výchova probíhá většinou bez problémů. Tito psíci se snadno učí a rádi něco dělají pro svého pána. Vycvičte si své štěně! V článku se dozvíte, jak na to.

Mops - pohyb

Toto plemeno se spokojí s průměrným množstvím pohybu, to však neznamená, že odmítne dlouhou procházku.

Věk

Mops se bez problémů dožívá vysokého stáří. Věk 13 až 15 let není u tohoto plemene žádnou zvláštností.

Mops - zajímavost

V průběhu dějin nazývali mopse různými jmény a nikdo přesně neví, odkud toto jméno vzniklo. V 2. polovině 16. století v Anglii bylo všeobecně uznavané slovo "pug". Poprvé bylo použito ve slovníku psů, který napsal M. Beili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.