Březost feny

17. března 2008 v 14:53 | Barča |  Březí fena

Březost feny

Březost feny trvá průměrně 63 dní, štěňátka se však mohou narodit v toleranci mezi 58. až 67. dnem. Při opakovaném krytí je však potřeba přidat příslušný počet dnů. Po nakrytí by feny měla mít několik dní klid. V první polovině březosti by však měla mít režim i zátěž, na jakou byla navyknutá ještě před nakrytím, to znamená dostatečný pohyb, stejnou výživu, dobré ustájení a v neposlední řadě i dobré vztahy se svým majitelem.
Ze začátku březosti může feny své chování změnit. Může být více spavá, pohodlnější, mazlivější a většinou má větší chuť k jídlu. U některých fen se naopak v určité fázi březosti projevuje nechutenství.
V polovině březosti lze již plody v dutině břišní nahmatat, toto vyšetření by však měl provádět veterinární lékař. Spolehlivější metodou potvrzení březosti je však vyšetření ultrazvukem.
Ve druhé polovině březosti je nutná zvýšená péče o zvíře. Je třeba přizpůsobit jejímu stavu a požadavkům stravu, snížit a později přerušit její fyzické aktivity a pracovní vytížení, sledovat její chování. Břicho feny se v tomto období výrazně zvětšuje, zvláště ve slabinách. Asi 14 dní před koncem březosti lze u feny pozorovat přípravu k porodu. Mléčné žlázy se zvětšují, zvětšuje se vulva. Fena vyhledává klidná místa, více pije a častěji močí. V tomto období je třeba nachystat místo k porodu. Ideálním místem k porodu je dřevěná bedna, umístěná na klidném místě.
Na pobyt v porodním boxu fenu navykáme postupně již před porodem. Několik dní před porodem zvíře značně omezí svou fyzickou aktivitu, přijímá málo potravy a projevuje se u ní nervozita.
V tomto období se také snaží vytvořit si vhodné místo k porodu, proto bychom ho již měli mít připraveno. Do bedny dáme starou deku nebo nějaké větší kusy látek, které může trhat nebo si v nich pelíšek vyhrabávat.
12 - 24 hodin před porodem dochází k poklesu tělesné teploty na 36,6 - 37,5 stupňů Celsia. Ovšem, každá fena je "osobnost" a známky nadcházejícího porodu se mohou různit.

Vývoj zárodku a plodu

Od 23. dne se u zárodku začínají vyvýjet játra, čelisti,
oči a nos (čenich),
25. den se již začínají objevovat obratle, zuby a končetiny,
30. den probíhá osifikace lebky a čelistí,
33. den začínají růst prsty a osifikují končetiny
POZOR!
Do 35. dne dáváme velký pozor na zásahy do organismy matky.
Vše má vliv na zárodky. Doporučuje se neočkovat, neodčervovat
a "neodblešovat". Fena je velice citlivá na jakékoli změny, takže
neměníme denní režim, venčení, typ krmení, pelíšek ani chování
vlastní.
Případné nutné a neodkladné zákroky si raději pečlivě
zaznamenáme. V tomto dni se může vážně poškodit vývin některého
z orgánů,
Do 35. dne je navíc děloha schopna zárodek absorbovat - pohltit,
Po 35. dni již riziko není takové, fena sama mění chování,
je vhodná doba přejít na krmení pro březí feny a zvýšit jeho
hmotnost asi o 10%.
40. den již se mluví o plodu, probíhá osifikace obratlů a prstů,
zavírání očí,
Po 40. dnu březosti zabírá děloha 2/3 břišní dutiny,
doporučuje se krmit 3 - 5x denně v menších dávkách,
45. den se osifikuje pánev a začíná narůstat srst,
50. den má tělo již zformovaný tvar a
55. dne kalcifikují (zvápnění = ukládání solí vápníku do tkání) zuby,
60. den dorůstá srst na nose, končetinách, ocásku a břiše.

Potíže s březostí

Pokud krytí proběhlo bez jakýchkoli větších komplikací je třeba zjistit zda dopadlo úspěšně. Prvních 11. dní sestupuje vajíčko vejcovodem, 12. - 16. den se zbavuje obalů a volně se pohybuje v děložní dutině ( 14. den je zárodek asi 1mm velký ) a 20. den dochází k jeho uhnízdění (21. den je zárodek velký asi 5mm), vytváří se placenta.
Veterinární medicína zatím ještě nemá "psí těhotenský test", který by již v rané graviditě zjistil hormon vylučovaný placentou.
Jsme nuceni podstoupit některé z těchto vyšetření:

Abdominální palpace

Vyšetření dutiny břišní pohmatem. Děloha březí feny se nám jeví nejprve jako kuličky ( plody ), které se pak zvětšují na velikost ping-pongového míčku, poté se celý děložní roh zvětšuje a je již špatně hmatný.
V poslední fázi gravidity lze sledovat viditelné pohyby plodů na stěně dutiny břišní.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvukové vyšetření je nejpřesnější a nejčastější používaná metoda stanovení březosti. Vyšetření se provádí mezi 26. - 30. dnem gravidity, kdy embrya se zobrazují jako bílé struktury na černém pozadí embryonálního váčku.
K tomuto vyšetření je třeba fenu vyholit na bříšku a nanést na kůži gel. Pacient zaujme pro něj nejpříjemnější polohu - vleže na boku, ve stoje nebo u majitele v náručí.
Přesné určení počtu plodů je problematické, především v pozdější fázi březosti, kdy se jednotlivé plody mohou překrývat. Proto je počet budoucích mláďat vždy orientační.

Rentgenologické vyšetření

Optimální doba na RTG vyšetření gravidity je od 45. dne březosti, kdy jsou již kostry plodů částečně osifikovány. Výhodou je přesné zjištění počtu štěňat.

Pomocné metody

Mezi pomocné metody patří vyšetření krve, kde díky probíhající březosti dochází ke změnám krevních parametrů.
Potíže s březostí
Pokud krytí proběhlo bez jakýchkoli větších komplikací je třeba zjistit zda dopadlo úspěšně. Prvních 11. dní sestupuje vajíčko vejcovodem, 12. - 16. den se zbavuje obalů a volně se pohybuje v děložní dutině ( 14. den je zárodek asi 1mm velký ) a 20. den dochází k jeho uhnízdění (21. den je zárodek velký asi 5mm), vytváří se placenta.
Veterinární medicína zatím ještě nemá "psí těhotenský test", který by již v rané graviditě zjistil hormon vylučovaný placentou.
Je to velmi dobrý způsob jak se netěšit na zbytečně. Fenka může mít jen březost falešnou. Tato březost může být dotažena až skoro dokonce. Samozřejmě bez porodu a narození štěňat. Feně se však začíná tvořit mateřské mléko a dochází tím k riziku různých zánětů.

Tělesné změny týden před porodem

Již po 5 týdnech začíná fena tloustnout. Sledujeme ji od 55. dne po krytí. Není vzácností, zvláště u menších plemen (boloňský psík), že již v tuto dobu fena porodí. Je dobré mít fenu stále na očích.
Týden před porodem je již fena značně zakulacená, hodně žere a její pohyb je již velice klidný.
Asi 2 - 3 dny před porodem feně vpadnou zřetelně slabiny, vypadá štíhlejší a bederní kosti vypadají špičatější. Uvolněný hormon relaxin ( jedná se o samičí pohlavní hormon, který se tvoří ve vaječnících a v placentě ) uvolňující vazy v oblasti pánve a děložní hrdlo v těhotenství a při porodu.

Výživa

Ke konci březosti zvýšíme množství krmné dávky o 25 - 50%. Na trhu se dají koupit krmiva vyráběná speciálně pro březí feny ( např. ANKA Hi Performance (kojící feny, aktivní pes))Dále přidáváme vitamix. Nikdy calcium, jelikož tím se zvýší hladina calcia v těle fenky a ta po porodu prudce klesne a dochází k odvápnění. Proto se doporučuje dávat calcium až po porodu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.