Anglický plnokrevník

18. března 2008 v 10:00 | Barča |  Další Zvířátka
Anglický plnokrevník
Anglický plnokrevník je nejrychlejší a nejcennější ze všech plemen světa. Vzniklo kolem něj celé dostihové a chovatelské odvětví. On sám je výsledkem křížení dovezených arabských hřebců s domácími "závodními" koňmi, které probíhalo v sedmnáctém a osmnáctém století v Anglii.

Moderní plnokrevník dospívá velmi brzy a dvouletí koně již startují na dostizích. Tato praxe je zhoubná a mnoho mladých koní nevydrží napětí, jemuž jsou vystaveni. Ovšem ekonomické zřetele jsou v tomto případě hlavní.

Tento kůň je fyzicky i psychicky velmi odolný a neobyčejně odvážný, bojovnější než jiní koně. Není divu, že je velmi napjatý, nervózní a senzitivní, a tedy náročný na zacházení.
Chod má dlouhý, nízký a úsporný. Zadní noha je od kyčle po skočný kloub dosti dlouhá, aby při trysku mohl kůň vyvinout co největší odrazovou sílu. Plnokrevníci jsou většinou hnědáci, tmaví hnědáci, ryzáci, vraníci i bělouši (tuto barvu vnesl do chovu v sedmnáctém století Alcock Arabian).

Průměrná výška koní tohoto plemene se pohybuje kolem 16 až 16,2 pěsti (162,5 až 164,5 cm), ale často jsou koně vyšší i nižší.
Obrázek “http://www.galop.wz.cz/Alcatraz.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

http://konici.ufonek.net/fotografie/85.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.