Německý špic

24. prosince 2007 v 8:40 | Petruš |  Plemena

Německý špic

Historie

Špic je jedním z nejstarších dodnes chovaných plemen psů. Archeologické nálezy zbytků koster původních špicovitých psů na území Švýcarska a Německa jsou datovány do doby před pěti tisíci lety. Tito psi byli nazvání psy rašelinnými. Vyobrazení špiců na různých hliněných a keramických nádobách ukazují, že tito pejsci odpradávna žili uprostřed lidských společností. Špicovití psi byli jedni z nejrozšířenějších po celé Evropě. Bylo to díky jejich odolnosti, statečnosti a hlavně všestrannosti. Na nákladních povozech hlídali přepravované zboží, strážili i stavení a vinice, chytali myši ve stájích a byli využíváni i jako psi pastevečtí. Nikdy však nebyli využíváni k lovu. Postrádají lovecké pudy, proto jsou ideální pro společné soužití s ostatními domácími zvířaty.
U nás spadá počátek čistokrevného chovu špiců do 60. let. Nejdříve se chovali bílí jedinci střední velikosti, později byli dovezeni také špicové dalších barev a velikostí. K výraznému oživení krve došlo po roce 1989, kdy bylo dovezeno několik kvalitních jedinců. Úroveň našeho dnešního chovu je srovnatelná s úrovní evropskou.
Charakter
Špic má poměrně tvárnou povahu a je snadno přizpůsobivý. Zároveň je ale i ten nejmenší trpaslíček velká psí osobnost. Špicové jsou milými společníky dětí i dospělých. Děti milují a jsou jim věrnými kamarády. Jsou lehce ovladatelní, proto je děti zvládnou vcelku bez problémů. Jsou bystří, čilí a temperamentní. Milují pohyb a výborně se hodí např. pro agility. Jsou přirozeně inteligentní a učenliví, rychle chápou. Proto je možné setkat se i se špicem záchranářem. Bystrý výraz špice napovídá, že je neustále ve střehu a že mu nic neunikne. Je proto výborným hlídačem.
Vzhled
Špic je středně silným psem kvadratického rámce těla. Jeho srst je bohatá, obzvláště na krku a na ocase, a odstává od těla. Hlava je podobná lišce, má bystré oči a malé blízko u sebe stojící uši. Německý špic je zřejmě pes s největším počtem barevných a velikostních variet. Standard uvádí 13 barevných variet. Od sněhobílé, celočerné přes čokoládově hnědou, zářivě oranžovou a vlkošedou k dalším, jako je krémová, creme-sable (krémová s černým nádechem), orange-sable, black and tan (černá s tříslovými znaky) a strakatá. Velcí špicové se chovají většinou jen bílí a černí, standard uvádí i zbarvení hnědé. Vlčí špicové jsou vlkošedí.
Velikost jednotlivých variet je:
vlčí špic / keeshond49 +/- 6 cm
velký špic46 +/- 4 cm
střední špic34 +/- 4 cm
malý špic26 +/- 2 cm
Trpasličí špic20 +/- 2 cm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.